Prezentace školy
Zápis
Žákovské práce

Exkurze Velehrad pro nadané žáky 1. stupně

Ve středu 9. 9. 2020 proběhla v rámci projektu „Péče o nadané žáky 2020“ exkurze do Archeoskanzenu Modrá a do areálu Živá voda, které se účastnilo 32 žáků z 1. stupně. Díky tomuto projektu, který je financován Magistrátem města Ostravy, měli vše žáci bezplatně.

Archeoskanzen představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště z doby Velké Moravy (9. století). Děti se seznámily se stavbami, které mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Jejich pozornosti neunikla také volně pobíhající prasátka, kozy, slepice a husy. Zajímavý byl i výklad průvodce a ukázky života Velké Moravy.

Areál „Živá voda“ nás nejdříve nalákal na sladkovodní expozici s podvodním tunelem. Děti se tak měly možnost seznámit s krajinou a životem ve vodě. Mohly zde pozorovat jelce, lipany, mníky, pstruhy, parmy a oukleje, typického obyvatele kapra a z dravců štiky, candáty či sumce. Raritou jsou jeseteři, tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře až do řeky Moravy.

Ve venkovním areálu se děti prošly zahradou s moravskými biotopy a jejich charakteristickými bylinami a dřevinami. Součástí je také přírodní koupaliště s brouzdalištěm s vysokou kvalitou vody.  Dozvěděli jsme se, že rostliny zde fungují jako kořenová čistička. Součástí tohoto areálu je naučná trasa s pratury, kteří patřili po tisíce let k původním druhům v Evropě, včetně území České republiky.

Děti si přišly na své. Určitě byly nadšeny z volně pobíhajících zvířat. Se zaujetím procházely stavbami, které jim přiblížily život tehdejších lidí a obohatily se o spoustu nových informací. Velkým zážitkem pro ně byl také podvodní tunel, ze kterého mohly pozorovat unikátní exponáty.

A protože nám vyšlo i počasí, věřím, že se všem líbilo

Mgr. Hana Trundová

Kalendář akcí

Kontaktovat zaměstnance

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.

Zavřít