Podařilo se nám totiž stát se hostitelskou školou výstavy Nechte mě být, jaká jsem, kterou vytvořil Anne Frank House Amsterdam, českou verzi zapůjčil spolek Schola Fidentiae - Škola s(ebe)vědomí.
Výstava byla rozdělena na dvě části. Ta první přibližovala samotný příběh Anny Frankové a jejích blízkých, druhou část výstavy tvořily příběhy současných mladých lidí vyprávějících o tom, jaké to je čelit předsudkům a škatulkování, a co pro ně znamená být sám sebou.
Výstava byla založena na principu vrstevnického vzdělávání. Průvodci výstavy byli žáci naší školy, kteří prošli dvoudenním školením s kvalifikovanými lektorkami. Během školení se žáci dozvěděli nejen informace o holocaustu, ale rozvíjeli také své řečnické dovednosti, aby byli na pozici průvodců dobře připraveni.
„Chtěla jsem se stát průvodkyní, protože mě baví dějepis a zvlášť období druhé světové války. Díky této zkušenosti jsem se dozvěděla nové informace a lépe se mi mluví před lidmi.“
„Bylo pro mě těžké zvládat stres a předstoupit před cizí publikum. Čím více prohlídek jsem měl za sebou, tím jsem si byl jistější. A hlavně jsem zjistil, že když udělám chybu, tak se nic hrozného nestane.“
„Uvědomila jsem si, že jsem vděčná, že se mám dobře a že si mám jít za svým cílem.“
Výstavu navštívilo celkem 15 tříd z naší školy, přivítali jsme ale také několik skupin návštěvníků z jiných ostravských škol a z řad veřejnosti. O tom, že byla celá akce přínosným zážitkem nejen pro průvodce, ale i pro návštěvníky, svědčí vzkazy zanechané v návštěvní knize.
“Byl to super nápad uspořádat takovou výstavu. Dozvěděli jsme se něco nového, ale jinou formou než sezením v lavici.”
“Velmi poutavou přirozenou formou podtrhnuto podstatné z minulosti i ze současného pohledu na lidi kolem.”
“Děkujeme za skvělou možnost navštívit výstavu. Obdivujeme vás a jste pro nás inspirací v tom, jak dnešním dětem přiblížit historii zase trochu jinou formou. Průvodce chválíme za skvělou prezentaci a odvahu.”
Žáci ze ZŠ dr. Emílie Lukášové a Klegova ze své návštěvy dokonce vytvořili povedenou reportáž:
Další reportáž u nás natočila také TV Polar
Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde
Angažovanost našich průvodců a podpora vedení školy přispěly k tomu, aby výstava připomněla hrůzy holocaustu a dala prostor pro zamyšlení se nad důsledky nenávisti a diskriminace. Anna Franková je symbolem milionů zmařených životů. Znalost historie a poučení z minulosti je klíčové pro budování společnosti založené na respektu a toleranci.
„Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“ (Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944)
Karla Pokorného 1382/56
Ostrava Poruba 708 00
IČO: 61989142
Datová schránka: 7jtmquz