Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Ohlédnutí za Annou Frankovou

Ohlédnutí za Annou FrankovouPodařilo se nám totiž stát se hostitelskou školou výstavy Nechte mě být, jaká jsem, kterou vytvořil Anne Frank House Amsterdam, českou verzi zapůjčil spolek Schola Fidentiae - Škola s(ebe)vědomí. 

Výstava byla rozdělena na dvě části. Ta první přibližovala samotný příběh Anny Frankové a jejích blízkých, druhou část výstavy tvořily příběhy současných mladých lidí vyprávějících o tom, jaké to je čelit předsudkům a škatulkování, a co pro ně znamená být sám sebou. 

Výstava byla založena na principu vrstevnického vzdělávání. Průvodci výstavy byli žáci naší školy, kteří prošli dvoudenním školením s kvalifikovanými lektorkami. Během školení se žáci dozvěděli nejen informace o holocaustu, ale rozvíjeli také své řečnické dovednosti, aby byli na pozici průvodců dobře připraveni. 

„Chtěla jsem se stát průvodkyní, protože mě baví dějepis a zvlášť období druhé světové války. Díky této zkušenosti jsem se dozvěděla nové informace a lépe se mi mluví před lidmi.“

„Bylo pro mě těžké zvládat stres a předstoupit před cizí publikum. Čím více prohlídek jsem měl za sebou, tím jsem si byl jistější. A hlavně jsem zjistil, že když udělám chybu, tak se nic hrozného nestane.“

„Uvědomila jsem si, že jsem vděčná, že se mám dobře a že si mám jít za svým cílem.“

Výstavu navštívilo celkem 15 tříd z naší školy, přivítali jsme ale také několik skupin návštěvníků z jiných ostravských škol a z řad veřejnosti. O tom, že byla celá akce přínosným zážitkem nejen pro průvodce, ale i pro návštěvníky, svědčí vzkazy zanechané v návštěvní knize. 

“Byl to super nápad uspořádat takovou výstavu. Dozvěděli jsme se něco nového, ale jinou formou než sezením v lavici.”

“Velmi poutavou přirozenou formou podtrhnuto podstatné z minulosti i ze současného pohledu na lidi kolem.”

“Děkujeme za skvělou možnost navštívit výstavu. Obdivujeme vás a jste pro nás inspirací v tom, jak dnešním dětem přiblížit historii zase trochu jinou formou. Průvodce chválíme za skvělou prezentaci a odvahu.”

Žáci ze ZŠ dr. Emílie Lukášové a Klegova ze své návštěvy dokonce vytvořili povedenou reportáž:

Další reportáž u nás natočila také TV Polar

Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde

Angažovanost našich průvodců a podpora vedení školy přispěly k tomu, aby výstava připomněla hrůzy holocaustu a dala prostor pro zamyšlení se nad důsledky nenávisti a diskriminace. Anna Franková je symbolem milionů zmařených životů. Znalost historie a poučení z minulosti je klíčové pro budování společnosti založené na respektu a toleranci. 

„Vím, co chci, mám cíl, mám vlastní názory, mám víru a lásku. Nechte mě být, jaká jsem, a budu spokojená!“ (Anne Franková, Deník, 11. dubna 1944)
IMG_1747s.jpeg